sitemap


Yabancıların temizlik pazarına girmesi pazarın önemini gösteriyor

Ülkemizdeki temizlik hizmetleri sektörünü kısaca değerlendirir misiniz?

Temizlik hizmetleri sektörü, ülkemizde sanayinin gelişmesi ve “dışarıdan hizmet al kendi işine yoğunlaş” bilincinin oluşmasına paralel olarak gelişmekte ve her geçen gün kendisini yenilemektedir. Bunu, son yıllarda, yabancı menşeli temizlik şirketlerinin Türkiye'deki temizlik ve sosyal hizmetler firmalarıyla evlilik yapmaları veya tamamını satın alma yoluna giderek, sektöre girmeleriyle görüyoruz. Bu satın alma ve evlilikler, temizlik hizmetleri sektörünün dinamik ve yabancıların ilgisini çekecek kadar önemli olduğunu göstermekte ve temizlik sektörüne yeni anlayış ve standartlar getirmektedir. Bu yeni yapılanmalar, bizim gibi makine satıcılarını da ilgilendirmektedir. Çünkü bu firmalar kendi ülkelerinde kullandıkları temizlik makinesi markalarını, Türkiye'de de kullanmak istemekte ve bunu aramaktadır.

Sizce ülkemizdeki endüstriyel temizlik makineleri pazarında nasıl bir rekabet ortamı var? Pazarı anlatırmısınız?

Endüstriyel temizlik makineleri pazarında da her sektörde olduğu gibi sıkı bir rekabet vardır. Bu durum bizi, zayıf ve kuvvetli olduğumuz alanlarda değişik satış politikaları izlemeye sevk etmektedir. Hako'nun cila makinelerinden sokak süpürme makinelerine kadar geniş ürün yelpazesi olduğu için farklı ürün gruplarındaki müşterilere yönelik satış teknikleri uygulanmaktadır. Ülkemizde endüstriyel temizlik makineleri pazarı gelişmekte ve büyümektedir. Yeni fabrikalar, yeni alışveriş merkezleri, yeni işletmeler hep potansiyel makine alıcısı ve kullanıcısı pozisyonundadır. Türkiye pazarında dünyada isim yapmış belli başlı markaların yanında isimsiz olan markalar da vardır. Burada dikkat edilmesi gereken makinenin arkasında duran mümessil firmanın gücü ve hizmetidir. Ayrıca makinenin ilk yatırım maliyetinden ziyade işletme maliyeti daha önemlidir. Kullanıcılar genelde bu aradaki ince ayrımı hep kaçırmakta ve dikkat etmemektedirler. Ülkemiz de temizlik makinesi pazarındaki satın alma ihtiyacı, dünya genelinde olduğu gibi %70 firmalar tarafından, %30 temizlik firmaları tarafından yapılmaktadır. Dünyanın ve elbette ülkemizin gündeminde küresel ısınma ve susuzluk konusu var.

Bu konuda çevreci olarak adlandıracağımız az elektrik ve su harcayan, doğayı mümkün olduğunca az kirleten ürünler ve makineler konusunda bir çalışması var mı?

Dünyada küresel ısınma ve susuzluk gibi konular gündeme geldikçe, temizlik makinesi üreticileri de az deterjan ve su harcayan makinelerin geliştirilmesine önem vermiştir. Bu konuda, büyük bellibaşlı temizlik makinesi üreticilerinin kendilerine özgü yaptıkları çalışmalar vardır. Bu çalışmaları farklı sistem adları ve kodları olarak biliyoruz. Endüstriyel temizlik makinelerinde üstün özellikli ürünler sunan Hako da bu konuda öncü çalışmalar yapmış ve kendi patentinde olan sistemleri hayata geçirmiştir. Bunlardan ilki Hako Aqua Stop Sistemi’dir. Basit ve etkileyici bir sistem olan TÜV onaylı bu sistem, makine modelline göre yaklaşık %50 mertebelerinde su ve deterjan tasarrufu sağlamak tadır. Bunu senelik yeküne vurduğunuz zaman ciddi bir tasarruf söz konusudur. Hatta bunu matematiksel olarak bilgisayarda ispatlayıp görmek de mümkündür. ikinci özelliği Hako’nun yeni nesil makinelerinde görebiliriz. Operatör, makine çalışırken herhangi bir sebepten dolayı durduğu zaman, makine otomatik olarak su verme ve vakumlamayı keser. Gereksiz su ve deterjan zayi olmaz. Üçüncü özelliği, makineyi operatörün isteğine göre programlayabilmenizdir. Misal olarak, fırçalar yere değer değmez dönmeye başlasın ya da havada dön meye başlasın ve yahut da fırça çalışsın vakumla maya 5 dakika sonra başlansın gibi. Bazı modelleri mizde bulunan kirli suyu geri kazanma sistemi ve deterjan ekonomi sistemini de sayabiliriz.

Endüstriyel temizlik makineleri pazarında lokomotif bir ürününüz var mı? Hangisi ve neden?

Endüstriyel temizlik makinelerinde en popüler ürünümüz Hakomatic E/B 450/530 serisi makinemizdir. Market ve süpermarketlerden küçük ve orta ölçekli işletmelere kadar uygundur. Temizlik şirketlerinin da yoğun olarak tercih ettikleri modellimizdir. Yaya kumandalı Hakomatic B 70 ve B 90 modellerimizde lokomotif ürünümüz olarak öne çıkmaktadır. Binicili modellerimizden yeni Hakomatic B 100 R modeli, binicili makinalarda büyük satış hedeşerimiziyakalatacak makine modeli olarak öne çıkmaktadır. Benzerlerinden üstün özelliklere sahip bu makine işletmeler ve temizlik şirketleri için vazgeçilmez makine modeli olacağını umuyoruz. Çevre dostu bu modeller su ve deterjan kullanımında cimri, temizlik kalitesinde üstündür. Dayanıklı, estetik, az bakım masrafı, çok iş üretirler.

 

Hizmet Dergisi Eylül 2008 sayı:61

İso belgesi